Debrujáři v iQLANDII

Ve čtvrtek 4. 12. 2014 si debrujáři udělali výlet do libereckého science centra iQLANDIE. Celé odpoledne jsme strávili mezi interaktivními exponáty. Nejprve jsme vyzkoušeli vodní stěnu Flash Wall. Na vodu padající z výšky 3,5 m jsme promítali vlastní obrázky. Do expozice Geo jsme prošli hvězdnou branou, na skateboardu jsme prolétli celou sluneční soustavou, vyzkoušeli si gravitaci na Měsíci. Ti nejodvážnější vyzkoušeli pobyt v gyroskopu. Potom jsme už sestupovali do nitra Země, pod povrch České republiky, zejména k její geologii, do světa krápníků, jeskyní a hornin. Vyzkoušeli jsme si práci se seismografem a prohlédli si oživlé fosilie. Ve vodním světě jsme si pohráli s vodou, stavěli si vodní mlýnky a hráze, zkoumali proudění a sílu vody. Další expozice na nás čekala v pavilonu Živly, kde jsme vyzkoušeli sílu vichřice i zemětřesení. Rovněž exponáty  v pavilonu Člověk aneb Cesta do hlubin lidské duše byly velmi zajímavé. Změřili jsme si objem vlastních plic. Svedli mozkovou bitvu o přetlačování míčku. Na obrovských exponátech oka, ucha a nosu jsme si vyzkoušeli fungování lidských smyslů. Také jsme si na vlastní ruce a „vlasy“ vyzkoušeli Van de Graaffův generátor. Největší obdiv měl však humanoidní robot, se kterým jsme vedli opravdu zajímavý rozhovor. Na konec jsme si nechali zvukovou věž, kde jsme si zahráli s netradičními zvuky. Ze 4. patra budovy jsme měli rozhled na podvečerní Liberec. Po malé svačince nás už čekala zpáteční cesta vlakem do Jablonce.

Zaměstanec na škole už nepůsobí.